
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Hall Effect Switch |
| Output Current | 2.5 mA |
| Output Type | Open Drain |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 2.5 mA |
| Max Supply Current | 16 µA |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Test Condition | 25 °C |
| Sensing Range | ±4.5 mT Trip, ±4 mT Release |
Stock: 87123
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.16500 | $1.65000 |
| 50 | $0.15816 | $7.90800 |
| 100 | $0.14106 | $14.10600 |
| 500 | $0.12739 | $63.69500 |
| 1000 | $0.12226 | $122.26000 |
| 3000 | $0.09319 | $279.57000 |
